Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela

w Łaziskach Górnych

Rodzina Szkaplerzna

SZKAPLERZ w znaczeniu religijnym oznacza strój, który jest znakiem zewnętrznym przynależności do bractwa, związanego z jakimś konkretnym zakonem. Znak przynależności do Maryi.
Od siedmiu wieków szkaplerz Dziewicy Maryi z Góry Karmel jest znakiem zaaprobowanym przez Kościół i przyjętym przez zakon karmelitański jako zewnętrzny wyraz miłości do Maryi, dziecięcego zaufania Jej oraz zaangażowania się w naśladowanie życia Matki Pana.

W nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. Matka Boża objawiła się zakonnikowi – św. Szymonowi Stock – generałowi karmelitów w otoczeniu aniołów – wskazując na szkaplerz, powiedziała: To będzie przywilejem dla ciebie i wszystkich karmelitów - kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego.

 Szkaplerz karmelitański dziś to dwa prostokątne patki sukna wełnianego (zwykle z habitu) koloru brązowego, połączone dwiema tasiemkami. Na jednym płatku ma być wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, a na drugim Najświętszego Serca Pana Jezusa. Nosi się go na szyi tak, aby jedna część spoczywała na piersiach, a druga na plecach.

Można cały szkaplerz schować, np. w woreczku i nosić go przy sobie!!! Jednak konieczne jest w zamian nosić na szyi poświęcony medalik szkaplerzny (koniecznie na jednej stronie Matka Boża, na drugiej Serce Jezusa). W chwili przyjęcia Szkaplerza trzeba być w stanie łaski uświęcającej (czyli po spowiedzi).

Przywileje św. Szkaplerza:
1. Ci, którzy noszą szkaplerz, znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego.

2. Ze znakiem szkaplerza związana jest obietnica szczęśliwej śmierci i zachowanie od wiecznego potępienia. Matka Boża obiecała św. Szymonowi Stock: „Kto w nim [szkaplerzu] umrze, nie dozna ognia piekielnego”.

3. Tak zwany przywilej sobotni - obietnica, że Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po śmierci, uwolni z czyśćca tych, którzy za życia zachowywali czystość według stanu, odmawiali przepisane modlitwy i nosili szkaplerz. Matka Boża obiecała św. Szymonowi Stock: „Ja, Matka, w pierwszą sobotę po ich śmierci miłościwie przyjdę do nich i ilu ich zastanę w czyśćcu, uwolnię i zaprowadzę ich na świętą górę żywota wiecznego.”.

Współpraca z łaską:
Aby łaski związane ze szkaplerzem nie były daremne, konieczne jest podjęcie dzieła współpracy. Maryja obdarowuje nas, ale człowiek nie może pozostać bierny.

Obowiązki członka Bractwa Św. Szkaplerza:
1. Nosić nieustannie jej znak - szkaplerz (w formie płóciennej - przy sobie, a na szyi na łańcuszku -  medalik szkaplerzny) wyraża przynależność do Maryi i życie na co dzień wartościami bliskimi Jej Niepokalanemu Sercu: pokorą i czystością według stanu, zawierzeniem Bożej opatrzności.
2. Troszczyć się o dobro wszystkich ludzi - tak jak Maryja dostrzegać innych ludzi i ich problemy. Nie zamykać się w świecie osobistych spraw.
3. Odmawiać wybraną modlitwę - podczas obrzędu nałożenia szkaplerza kapłan poleca codziennie odmawiać jedną z maryjnych modlitw ("Pod Twoją obronę..." i modlitwę do MB Szkaplerznej).

Od tej pory podejmujemy się szerzyć kult do Matki Bożej Szkaplerznej zachęcając innych do przyjęcia Szkaplerza.
Sami będziemy często korzystać ze spowiedzi i Komunii św., a Maryję będziemy czcili jak swoją Matkę.

Ponadto przyjęcie szkaplerza włącza osobę do Rodziny Karmelitańskiej i otwiera drogę do udziału w dobrach duchowych zakonu, tzn. w odpustach, zasługach jego świętych i błogosławionych, w modlitwach. Trzeba jednak pamiętać, iż szkaplerz karmelitański, zatwierdzony przez Kościół jako znak chrześcijańskiej wiary i znak Maryi, nie jest jakimś amuletem czy magicznym talizmanem. Samo noszenie szkaplerza nie jest również automatycznym gwarantem naszego zbawienia czy też wymówką, aby nie podejmować życia chrześcijańskiego.

KANCELARIA PARAFIALNA

Poniedziałek  7:30 - 8:30 

Wtorek  15:30 - 17:30

Środa   Kancelaria nieczynna 

Czwartek  15:30 - 17:30

Piątek  7:30 - 8:30

W lipcu i sierpniu: wtorek 15:30 - 17:30, 

środa 7:00 - 8:00

 

PORZĄDEK MSZY ŚWIĘTYCH

W niedziele i święta:  7:30, 9:30, 11:00, 15:00

W sobotę:  8:15 i 17:00 

W dni powszednie:  7:00 i 18:00

W okresie wakacyjnym:
poniedziałek - środa  8:00, 
czwartek i piątek  18:00, 
sobota  17:00

 

 

KONTAKT

Rzymskokatolicka Parafia Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Łaziskach Górnych 

ul. kard. Wyszyńskiego 12

43-173 Łaziska Górne 

tel.  32 224 10 03

email: laziska.srednie@katowicka.pl

Nr konta: ING

54 1050 1634 1000 0022 4396 5858

DELEGAT DS. OCHRONY DZIECI
I MŁODZIEŻY 

Ks. ŁUKASZ NOCOŃ

Kuria Metropolitalna

ul. Jordana 39 (wejście od ul. Wita Stwosza 16, poziom -1)

40-043 Katowice

kom. +48 519 318 959

e-mail: delegat.dm@archidiecezjakatowicka.pl